Ésszel, s kézzel.

 








Elérhetőségek:
skype: yelafon_

LAT 48°14,5'
LON 20°59,7'

HASZNÁLD AZ
F11
GOMBOT


PORSZÍVÓ
  LEKVÁRFŐZŐ  KAZÁN  KENUK  PINCE_PÁLINKAFŐZŐ
Sose ültem a fejemen, hanem mindig használtam valamire. Sok olyan dolog van, amit az ember magának,  a maga hasznára, kényelmére meg tud csinálni, ami boltban nem kapható, vagy sokszoros áron kapható. Ezeket kitalálni öröm, létrehozni boldogság, használni élvezet. Akkor meg miért ne csináljuk? Itt van néhány ötlet. Lopd el, örülni fogok neki :)


PORSZÍVÓ
 

Motíváció

Ki az, aki még nem szenvedett a porszívótól? Ki az, akit nem irritált a zaj, a kiáramló meleg levegő, és a benne rejlő "lehetőség" minden nyavalyára? Nem én találtam fel a központi porszívót, hisz az hamarabb létezett, mint a szokásos gurulós, én csak egy olcsó valóban házias megoldást hoztam létre, ami családi házakban kiválóan beválhat. Nálam éve óta bevált. Tisztább a levegő, elég kétévente kitisztítani, és még a snookert is lehet nézni porszívózás alatt :))


Anyagszükséglet

Kell hozzá egy jó porszívómotor, (ajánlott egy takarítógép kétkörös motorja, vagyis ahol a motor hűtése nem a poros levegővel történik), egy kb 200 literes hordó (pl régi használt olajoshordó), egy vödör alakú 3-5 mm-es drótváz, amire ráhúzzuk a szűrőanyagot. Fél négyzetméter geotextilia, ami cserélhető, mosható és olcsó, de nagyon alkalmas szűrési célra. Kell még a helyszíntől függő mértékben 5-10 méter kb. 60 milliméteres gégecső, a mellékhelyiségben való levegő be, illetve kivezetéshez. Kell végül fenn a lakásban az alapterülettől függően kb. 10 méter rendes porszívócső, és porszívónyél, fejekkel.


Működés

A szobá(k)ban csak a hosszú és kényelmesen kezelhető porszívó gégecső van, egy kapcsoló, amivel indítjuk a rendszert és némi szuszogó hang. A pincében van a lényeg. Az a bizonyos ciklonnak nevezett hordó, ami azért ciklon, mert az érintőlegesen beáramló levegőből a hordó falára csapódnak a nagyobb szennyeződések, a kisebbeket pedig felfogja a szűrő, így a kiáramló levegő teljesen tiszta lesz. (Én havon figyeltem meg a kiáramló levegőt, de látható szennyeződés nem volt benne). Ezek után nincs szobában zaj, atka, bűz, meleg, sőt működése alatt még szellőztet is a rendszer, hiszen jelentős levegőmennyiség áramlik ki a szobából.
Ha valakinek nincs szerencséje és jó nagy a lakása, annak több csatlakozót kell kiépíteni, de az is megoldható. A csőcsatlakozók kis ügyességgel és némi meleggel közönséges műanyagcsövekből megoldhatók.

 



LEKVÁRFŐZŐ  A szilvalekvár története

"Azután monda Isten: Hajtson a föld gyenge fűvet, maghozó fűvet, gyümölcsfát, a mely gyümölcsöt hozzon az ő neme szerint, a melyben legyen néki magva e földön. És úgy lőn."  
"Főzték vala az lekvárt ezekutánna az szilvának érett gyümölcséből jó szorgalommal szegény és gazdag emberek Istennek tetsző módon, földbe ásott, vagy lábakon álló polyvás sárral mindig újratapasztott nagy rézüstökben, a napnak sok óráján keresztül kavarva azon gyümölcsöket, mígnem azok megsűrűsödének és megfeketedének és ízük vála mennybélivé. Szolgála pedig ezen lekvár az egész évben embereknek nagy gyönyörűségére és egészségére. Az emberek pediglen tisztelték azokat, akik ez eledelt nekik megtermelék, és tisztelék a szilvafákat és hálád adának az Úrnak minden szeméért."
De eljött a nap amikor az emberek bűnbe esének és konzervgyárakat kezdének építeni, melyben bizon mondom néktek nem embernek való dolgok dolgok jöttek létre vala.  Haragra gerjedé ezért az úr és privatizálá ezen gyárakat, mert tudá, hogy gazdáik lerombolák azokat. Ezekutánna szóla: építs ember új üstöt, melyben nem csak nagyatyáid emléke, de biz tudás és türelme is benne lészen, és cselekedj újra embertársaid örömére. És megépíté az ember az új üstöt,mely mené gázzal és árammal és cselekede embertársai örömére.  

 

Itt megtekinthető működés közben
lekvar.avi 903 kByte

LAP TETEJE


KAZÁN 

Gáz van, mert gáz van, gáz a gáz ára!
Ezért aztán földgáz ellen csatába küldtem a fagázt. Ára fele. Ez már elég ok, arra hogy az emberfia elgondolkodjon.
Ez a kazán lényegében egy körbeforgatott kétaknás rendszerű, fagázas tüzelő alkalmatosság. Csak fával, vagy darabos fa-szerű anyagokkal működik, lévén kicsi a salaktűrő képessége. De!!!
Szerkezete végtelenül egyszerű. Javíthatósága még jobb mert egy vagy két ún. belső hegesztése van, ami könnyen - bontás nélkül - hozzáférhető. Kezelése kb. napi 10 percet igényel. Hatásfoka ez eddigi tapasztalatokra, és más kazánokkal való összehasonlításra alapozva 80% körül járhat, esetleg  még jobb is. A 9x11,5 méteres családi ház éves fűtéséhez általában 50-60 mázsa fa elegendő.
Kritikus eleme a kazánnak a tűztérbe belógó, hőálló acéllal jelzett alkatrész. E cső alsó felének (kb. 30cm hossz) illik valóban hőálló anyagból készülni, ami elviseli a fa kb. 900-1000 °C-os tüzét. Erre a sima 3 mm-es saválló acél is megfelel.
Begyújtása  a rostély alatt papír, felette papír és aprófa. A nagyobb, maximum 25 cm átmérőjű fahasábokat felülről lehet a kazánba rakni, ahol is szép lassan süllyednek le, ahogy ég az aljuk. Hamuzni csak reggel elegendő. A primér levegő felülről áramlik be és viszi a parázs felé a fából kilépő éghető gázokat, a szekunder levegő alul lép be a salakoló ajtón és állítja be a megfelelő levegő-éghető anyag arányt. Bővebben itt

 

LAP TETEJE


KENUK 

Vízi túrázni az egyik legjobb dolog a világon. De ahhoz kell valami hogy ússzon. Sok variáció végleges eredménye lett ez a könnyen elkészíthető kis túrakenu. Fenyőléc és szálerősítésű gumilap az anyaga és sok facsavar, valamint Xiladekor favédő csodajószág.
Méretei:4080x750x500 mm . A bordák csapolt ragasztott kötéssel készültek. Bordák és gerinc 50x24 mm, hosszanti lécek 24x24 mm. A lécek görbülete parabola. Borítás egy darabból van, a két végén ragasztással és plusz kopóréteggel, a peremnél szögezve. Evezői aszimmetrikus kajakevezők, 3 mm-es alumínium lemezből domborítva (majdnem Wing lapát :) )
1992-ben készült az első. Azóta egyszer lett  a külső festése felújítva.
Hernádon és tavakon kiválóak a menettulajdonságai. Stabilitása kiváló, a két utasnak egyszerre kell akarnia a borulást, hogy boruljon.


 


A Hernád vizitúra térképe

Csorgok lefelé :)A "flotillám" Kis ember, nagy evező

LAP TETEJE


PÁLINKAFŐZŐ  A Pálinkafőzés tudománya három nagy részre bontható
  1. Kiváló gyümölcsből kiváló cefrét kell előállítani
    Hasznos segédanyagokkal elősegíteni a jó alkohol kihozatalt, és elkerülni káros anyagok cefrében való kialakulását. Maximális technológiai fegyelem.

  2. Kiváló berendezést kell csinálni
    Vannak technikai minimumok, amiket tartalmaznia kell a berendezésnek.

  3. Ki kell tanulni a főzés és érlelés tudományát
    Ha van íz- és illatérzékelőnk az még kevés. Meg kell tanulni mellé még nagyon sok szabályt és alázatot, és minél több gyakorlati tapasztalatot szerezni. Akkor talán megveregethetjük a saját vállunkat egy-egy sikeres pálinka esetén.

Nem e weblap feladata mindent leírni a pálinkafőzésről, arra ott az Internet száz meg ezer oldala. Én csak a magam kis hobbi berendezést mutatom, ami egy főállású, de "upgradelt" lekvárfőző, ami már jó pár hurkát és disznósajtot is melengetett kebelében, és még ki tudja mit fog a jövőben :))

 


40 literes gázos,duplikátoros és
 LEGÁLIS :)), és tudja amit tudnia kell.

LAP TETEJE


PINCE 

Pincét sokféleképpen lehet csinálni. De zsaluzás nélkül kihozni egy tökéletes, mindent kibíró héjszerkezete, a lehető legkevesebb földmozgatással csak így!!
Alaprajza és a megmozgatott anyagok keresztszelvénye elárulja a munka menetét.
A 15 cm vastag vasalt beton és a kb. 50 cm takaró földréteg ideális statikai tulajdonságot és kiváló zöldségtárolási klímát biztosít. A meszelt picit hullámos belső pazar látvány. Karbantartása évi egyszeri meszelés. Anyagszükséglete: 3 köbméter folyami kavics, 6q cement és kb. 70 méter 10 mm-es betonacél. Vas ajtó, ami tetőablak szerűen vízzáró. Vörösfenyő lépcső (kivehető).


 


Ha tetszettek az ötletek, koppintsd le, minden jog átadva :)
LAP TETEJE